Witamy wszystkich, cieszymy się, że możemy powrócić na bloga, który z pewnością przypadnie wam do gustu. Dzisiaj przyjrzymy się historii zapalniczki,
małego przedmiotu, o którym wszyscy wiedzą, że jest tak przydatny i którego niektórzy z nas używają prawie codziennie. Jest to przedmiot,
który stał się częścią naszego codziennego życia i który jest stale ulepszany i oferuje swoim fanom nowe modele.
Niektóre przedmioty stały się tak bardzo częścią naszych przyzwyczajeń, naszego współczesnego codziennego życia, że nie sposób wyobrazić sobie bez nich życia. Zapalniczka jest oczywiście jednym z nich.
A oto kolejny szalony fakt: dziennikarz brytyjskiego kanału telewizyjnego sporządził listę 100 najlepszych przedmiotów kiedykolwiek wynalezionych przez ludzi, a zapalniczka została uznana za najlepszy wynalazek ludzkości.
Wynalezienie ognia: od prehistorii do czasów współczesnych
Ogień jest jednym z najważniejszych żywiołów na Ziemi. Wiedza o tym, jak rozpalić ogień, od dawna uważana jest przez ludzi za cechę definiującą inteligencję, odróżniającą nas od innych zwierząt.
Dokładna chronologia odkrycia i wykorzystania ognia przez człowieka jest przedmiotem trwających badań, ale dwa pytania, być może, do tej pory cieszyły się niewielką uwagą: Jak wyglądał ogień na Ziemi, zanim pojawił się człowiek?
Do powstania ognia potrzebne są trzy główne składniki. Po pierwsze, musi istnieć paliwo do spalenia. Po drugie, musi być dostępny tlen – w końcu spalanie jest zasadniczo procesem utleniania, który wydziela ciepło i światło. I wreszcie, musi istnieć źródło ciepła lub zapłonu, które umożliwia powstanie ognia.
Nie spodziewalibyśmy się zobaczyć ognia na jałowej Ziemi; na lądzie musi istnieć życie roślinne, które może zapewnić źródło paliwa. A pożary roślinności nie mogą wystąpić, dopóki poziom tlenu w atmosferze nie osiągnie około 15%. (Obecnie jest to 21%.)
Dlatego tłumimy ogień kocem lub piaskiem, wstrzykujemy dwutlenek węgla, a nawet zalewamy go wodą, aby go ugasić – aby odciąć tlen. Przed pojawieniem się ludzi głównym źródłem zapłonu były pioruny.
Do tej pory paleontolodzy uważali, że Homo Erectus opanował ogień około 400 000 lat temu, ponieważ nie było dowodów na istnienie wcześniejszych palenisk w tym czasie.
Ale izraelskie badanie podważyło nasze własne interpretacje: Analizując kawałki spalonego krzemienia, ujawniły potencjalne istnienie „fantomowych palenisk”, które uczyniłyby to odkrycie absolutnie kluczowym i przetasowałyby karty w naszym procesie dowiedzenia się, kiedy staliśmy się Homo w sensie naszego człowieczeństwa, prawie 800 000 lat temu.
Opanowanie ognia przez pierwszych ludzi oznaczało rewolucję w technologicznej ewolucji ludzkiej cywilizacji. Ogień był źródłem ciepła i oświetlenia, ochroną przed zagrożeniem ze strony drapieżników (zwłaszcza w nocy), środkiem do tworzenia bardziej wyrafinowanych narzędzi łowieckich i metodą gotowania żywności.
Te postępy technologiczne jak na tamte czasy pozwoliły na geograficzne rozproszenie człowieka, innowacje kulturowe oraz zmiany w diecie i zachowaniu. Ponadto
stworzenie ognia pozwoliło na kontynuowanie ludzkiej działalności w ciemnych, zimnych godzinach wieczornych.
Opanowanie ognia, na które najbardziej przekonujące dowody naukowe sięgają 400 000 lat wstecz, było kluczowym momentem w naszej prehistorii. Rzeczywiście, opanowanie
ognia pozwoliło naszym przodkom odstraszyć drapieżniki, ugotować jedzenie, stworzyć nowe narzędzia, ale przede wszystkim… ogrzać się!
Okiełznanie płomienia naprawdę zaczęło się od rozpalenia ognia. Pierwsze metody obejmowały uderzenie, które jest techniką używaną przez zapalniczkę. Polega ona na uderzaniu o siebie dwóch twardych materiałów, aż do wytworzenia iskry, która jest wystarczająco gorąca, aby zapalić paliwo. Jednak ta pozornie prosta technika musiała być udoskonalana przez tysiące lat, zanim udowodniono jej skuteczność. Rzeczywiście, aby wytworzyć iskrę wystarczającą do rozpalenia ognia, homo sapiens musiał wypróbować wiele różnych kombinacji, ponieważ uderzanie krzemieniem o krzemień nie było zbyt satysfakcjonujące.
Wreszcie, to w Europie, około 15 000 lat temu, znajdujemy początki techniki zapalniczkowej: to właśnie uderzając krzemionkową skałą o rudę żelaza (piryt lub markasyt), aby zapalić krzesiwo, zwycięzca stał się pierwszą zapalniczką.
Później stal zastąpiła piryt, aby wytworzyć większą liczbę większych, gorętszych iskier. Narodziła się najstarsza forma zapalniczki: zapalniczka krzemienna, nadal używana w niektórych częściach świata.
Nowoczesna zapalniczka
Więc cofnijmy się w czasie i historii do nieco nowszych wieków.
Pierwsze zapalniczki były w rzeczywistości przerobioną bronią palną, która po prostu wykorzystywała proch strzelniczy jako mechanizm zapłonowy. W 1823 roku niemiecki chemik Johann Wolfgang Döbereiner wynalazł coś, co często uważane jest za pierwszą nowoczesną zapalniczkę w historii.
Przepuścił gazowy wodór przez metalowy katalizator, powodując reakcję chemiczną, która wytworzyła ciepło i światło. Niestety dla Döbereinera, jego zapalniczka, znana jako lampa Döbereinera, była nieporęczna, trudna w użyciu i dość niebezpieczna, dlatego za jego życia była produkowana tylko w ograniczonych ilościach. W 1903 roku Carl Auer von Welsbach opatentował ferrocerium, który jest często mylony z krzemieniem. Ferrocerium wytwarza iskry po zadrapaniu, które zapalają paliwo zawarte w zapalniczce, umożliwiając tworzenie nowoczesnych zapalniczek. W
latach 1910-1932 firmy i osoby prywatne tworzyły i modyfikowały własne wersje zapalniczek, wykorzystując wynalazek Welsbacha. Podczas II Wojny Światowej żołnierze dodali nakładkę z otworami otaczającymi płomień, dzięki czemu zapalniczka była łatwiejsza w użyciu, gdy była wystawiona na działanie wiatru.
W 1932 roku George Grant Blaisdell założył zapalniczki Zippo. Chwalone za dożywotnią gwarancję i wiatroszczelną konstrukcję, zapalniczki Zippo są nadal popularną opcją na rynku dla konsumentów.
Pojawienie się zapalniczki gazowej było czymś w rodzaju rewolucji. Wynaleziona przez Francuza Henry’ego Pingeota i wprowadzona na rynek przez Marcela Quercia, pierwsza kieszonkowa zapalniczka, Crillon, pojawiła się w 1948 roku. Co za innowacja, a co więcej, jest francuska!
Z prostym pstryknięciem palców iskra zapala niewielką ilość uwolnionego gazu. Gdy
zbiornik jest pusty, nie ma potrzeby go wyrzucać: wystarczy udać się do kiosku, aby go ponownie napełnić.
Dopiero w latach 70. w Paryżu pojawiły się pierwsze jednorazowe zapalniczki, produkowane przez firmę Bic, obecnie lidera na rynku. Dziś ten mały plastikowy przedmiot o tak znanym designie jest prawdziwą gwiazdą, a nawet częścią stałej kolekcji „Architektura i wzornictwo” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMa) w Nowym Jorku.
Zapalniczki używające benzyny lakowej wykorzystują knot z tkaniny, który jest przewleczony przez górną część zapalniczki do jej korpusu. Pokrywka, która otwiera się i zamyka, zapobiega wyciekaniu lub parowaniu benzyny lakowej, a także służy do gaszenia płomienia.
Z kolei zapalniczki butanowe zostały wyposażone w zawór, który kontroluje przepływ butanu do zapalniczki. Iskry są wytwarzane albo przez uderzenie kawałkiem metalu o ferrocerium, albo przez naciśnięcie przycisku, który tworzy łuk elektryczny poprzez piezoelektryczny zapłon.
Nie zapominajmy o młodszej siostrze zapalniczki: zapałce
Ogień jest podstawą współczesnej ludzkości i był katalizatorem ekspansji naszych przodków poza granice Afryki. Dał
nam moc przetrwania w trudnych warunkach, przetwarzania żywności i zmiany kształtu środowiska, w którym żyjemy.
Przez tysiąclecia, gdy gatunek ludzki zaczął rozwijać zaawansowane narzędzia i tworzyć pierwsze cywilizacje neolityczne, zdolność do tworzenia żywności stała się powszechna na całym świecie. Proces ten był jednak nadal powolny, zawodny i zależny od wielu warunków (deszcz, wiatr, słaba przenośność).
Z
powodu tych problemów wielu naukowców, chemików i inżynierów we wczesnych cywilizacjach ludzkich (Mezopotamia, Egipt, Indie, Chiny, Grecja i Rzym) próbowało znaleźć sposób, aby ogień był łatwy do wytworzenia, przenośny i niezawodny.
Ponieważ nie znali chemii i fizyki, ich początkowe wysiłki poszły na marne. Jedyny stosunkowo udany przykład wczesnego opanowania ognia pochodzi z Chin z V wieku naszej ery, gdzie drewniane patyki pokryte siarką były używane jako katalizator do tworzenia ognia.
Do X wieku produkcja tych „niosących światło niewolników” lub „patyków ognia” była szeroko rozpowszechniona w całych Chinach, ale nie znaleziono samozapalających się zapałek.
Minęło 1000 lat, a naukowcy wciąż nie znaleźli sposobu na stworzenie samozapalającego się źródła ognia, które mogłoby być niezawodnie używane przez ogół populacji (występowały pewne niepraktyczne i bardzo niebezpieczne reakcje chemiczne).
Podstawa nowoczesnej technologii zapałek i zapalniczek została stworzona przez nikogo innego jak alchemika Henniga Brandta w drugiej połowie XVII wieku, który przez całe życie marzył o stworzeniu złota z innych metali.
W trakcie swojej kariery udało mu się wyodrębnić czysty fosfor i przetestować jego interesujące właściwości łatwopalne. Chociaż pominął fosfor w swoich eksperymentach alchemicznych, jego notatki okazały się ważną odskocznią dla nowych wynalazków.
Pierwsza zapałka została stworzona w 1805 roku przez Jeana Chancela w Paryżu. Ta prymitywna zapałka w niczym nie przypominała nowoczesnych zapałek „perkusyjnych”, których używamy dzisiaj.
Zamiast używać fosforu, Chancel postanowił pokryć drewniany patyczek chloranem potasu, siarką, cukrem, gumą, a następnie zanurzyć patyczek w małej azbestowej buteleczce wypełnionej kwasem siarkowym. Kontakt między kwasem a mieszaniną na patyku rozpalał ogień i wydzielał bardzo nieprzyjemne opary na twarz użytkownika.
Wraz z rozwojem nowoczesnej chemii nie jest dziwne, że pierwsza zapalniczka powstała przed pierwszą zapałką cierną. Słynny niemiecki chemik Johann Wolfgang Dobereiner stworzył swoją „lampę Döbereinera” w 1823 roku, która wykorzystywała reakcję chemiczną między cynkiem a kwasem siarkowym do wytworzenia wysoce łatwopalnego wodoru.
Chociaż wynalazek ten był naprawdę niezwykły i zainspirował wielu innych wynalazców do opracowania nowych projektów zapalniczek, to dopiero wprowadzenie w 1826 roku pierwszej zapałki ciernej przez angielskiego chemika i farmaceutę Johna Walkera naprawdę zmieniło sposób, w jaki tworzymy ogień.
Po nim, wielu innych wynalazców wniosło swój wkład i postęp, ostatecznie prowadząc do światowego fenomenu białych zapałek fosforowych stworzonych przez Francuza Charlesa Saurię. Chociaż ten rodzaj zapałek był bardzo popularny, biały fosfor został ostatecznie zakazany do użytku publicznego ze względu na jego toksyczne właściwości.
Nowoczesna zapałka narodziła się w połowie XIX wieku dzięki szwedzkiemu chemikowi Gustafowi Erikowi Paschowi. Jego koncepcja „bezpiecznej zapałki” przeniosła fosfor z samej zapałki na bezpieczną powierzchnię uderzeniową, umożliwiając tworzenie znacznie bezpieczniejszych, łatwiejszych w użyciu i tańszych zapałek.
Jego wynalazek został szeroko spopularyzowany przez szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę Johna Edvarda
Lundströma, który uruchomił pierwszą masową produkcję tego typu zapałek.
Jego wynalazek został szeroko spopularyzowany przez szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę Johna Edvarda Lundströma, który uruchomił pierwszą masową produkcję tego typu zapałek.
Jego wynalazek został szeroko spopularyzowany przez szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę Johna Edvarda Lundströma, który uruchomił pierwszą masową produkcję tego typu zapałek.
Różne typy zapalniczek
Chociaż omówiliśmy rodzaje materiałów zapłonowych i paliw, które były zwykle używane w historycznych zapalniczkach, różne style i typy zapalniczek ewoluowały wraz z technologią.
Od ponadczasowych zapalniczek typu clipper do zapalniczek z pochodnią, od oryginalnych zapalniczek do elektrycznych zapalniczek łukowych do zapalniczek sztormowych, istnieje kilka niezwykłych opcji zapalniczek, o których powinieneś wiedzieć.
The Clipper
Jak możemy mówić o zapalniczkach nie wspominając o pięknych zapalniczkach Clipper? Ten charakterystyczny design z pewnością przywoła miłe wspomnienia u niektórych z was. Wspomnienia z młodości, okresu dojrzewania, szkoły średniej lub studiów, ponieważ w latach 70-tych i 80-tych palacze mieli tego typu zapalniczki!”
Kieszonkowa zapalniczka stworzona z myślą o jak najlepszym uchwycie i łatwym dopasowaniu do paczek papierosów.
Zapalniczki
palnikowe
Jeśli chcesz uzyskać płomienie na ognisku, kuchence gazowej lub grillu, wybierz zapalniczkę palnikową. Są idealne do trudno dostępnych miejsc, ponieważ mają ładny, mocny płomień, dzięki czemu możesz zapalić ulubioną świecę lub rozpalić grilla bez konieczności modlenia się, aby nie poparzyć palców.
W szczególności można znaleźć wspaniały przykład z zapalniczką Chalumeau z naszej oferty. Prawdziwie uwielbiana przez profesjonalistów i naszych najbardziej lojalnych klientów.
Les Briquets De Table
Wracając do podręczników historii, znajdziesz zapalniczki stołowe. Stały płomień sprzedawany palaczom papierosów lub cygar, zapalniczka stołowa została zaprojektowana do eksponowania w domu, w hotelowych lobby, restauracjach i barach.
Większość zapalniczek stołowych była wykonana z metalu, takiego jak srebro, mosiądz, miedź lub stal. Niektóre miały jednak bardziej ozdobne wzory i posiadały drewniane, żywiczne lub marmurowe podstawy. Można je było nawet znaleźć z wzorami takimi jak zwierzęta, pojazdy lub logo firmy.
Podczas II wojny światowej zapalniczki stołowe były nawet projektowane tak, aby wyglądały jak czołgi, bomby i samoloty.
Zapalniczki Essence
Mogą być najstarsze w naszej kolekcji, ale wciąż mają w sobie odrobinę uroku, który z pewnością spodoba się miłośnikom zapalniczek. Niezależnie od tego, czy chodzi o zapalanie papierosa, cygara, ognia czy czegokolwiek innego, klasa, jaką nadaje zapalniczka benzynowa, jest po prostu genialna.
Będziesz mógł je napełnić w dowolnym momencie, a przede wszystkim pochwalić się nimi wszystkim znajomym, ponieważ są to naprawdę niesamowite elementy kolekcji godnej swojej nazwy.
Oryginalne zapalniczki
Oto naprawdę fajna kolekcja, którą mamy.
Oryginalne zapalniczki zawsze stanowią małą niespodziankę dla swojego właściciela. W rzeczywistości
ładna zapalniczka z zabawnym wzorem lub rysunkiem zawsze będzie miała komiczny efekt, niezależnie od sytuacji.
W ten sposób wiele z naszych oryginalnych zapalniczek jest ogromnym hitem wśród naszych klientów, ponieważ spełniają one potrzebę, łącząc praktyczne zastosowanie i humor! Weźmy na przykład lwią zapalniczkę stołową, która naprawdę wyróżnia się swoim designem i dodaje ogromnego uroku pomieszczeniu lub meblowi.
Zapalniczki burzowe
Jeśli nie jesteś zaznajomiony z zapalniczkami burzowymi, oto małe przypomnienie. Są to zapalniczki, które nie oferują klasycznego płomienia, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w normalnych czasach w zapalniczkach lambda. Często posiadają one jeden lub więcej bardzo mocnych, niemalże odrzutowych płomieni, które oferują niesamowite wrażenia dla Twojego towarzysza.
Zapraszamy do zapoznania się z briquet-survival, aby dowiedzieć się nieco więcej na temat tego typu zapalniczek, które cieszą się ogromnym powodzeniem.
Zapalniczki Dupont
Wspominaliśmy o markach i wspaniałych mężczyznach, ale jedną z najlepszych zachowaliśmy na koniec. Nie, nie, wcale nie jesteśmy szowinistyczni!
Marka Dupont została wynaleziona przez geniusza Simona Tissota Duponta, fotografa Napoleona III i ważną postać na wyższych szczeblach ówczesnej polityki. W szczególności dostarczał wiele luksusowych zapalniczek na przyjęcia i kolacje wszelkiego rodzaju i cieszył się prawdziwym sukcesem przez całe życie, w szczególności dzięki zapalniczkom, które w tamtym czasie były zarezerwowane tylko dla elit kraju.
Les Briquets Électriques
Na koniec omówimy różne rodzaje zapalniczek, wspominając o najnowszych modnych zapalniczkach, ale przede wszystkim o tych, które wiedzą, jak dostosować się do czasów. W rzeczywistości nie jest to już płomień zapalany gazem lub benzyną, ale elektrycznością.
Jak więc działa ten system? Cóż, podobnie jak podczas ładowania telefonu, możesz naładować zapalniczkę i za każdym razem, gdy ją zapalisz, potężny prąd elektryczny zapali papierosa lub cokolwiek innego.
Jeśli chcesz zobaczyć przykład, oto ten dla czarnej zapalniczki wielokrotnego ładowania, która jest jednym z naszych bestsellerów!
Podsumowując ten fascynujący artykuł na temat historii zapalniczki i zapałki jednocześnie, należy pamiętać, że Francja odegrała ważną rolę w tworzeniu, projektowaniu i rozwoju zapalniczek w poprzednich stuleciach, ale nadal ma wpływ na nowe modele, które można znaleźć na rynku.
Kolejnym ważnym faktem, o którym należy pamiętać, jest to, że zapalniczki pojawiły się po tym, jak nasi przodkowie wynaleźli i opanowali ogień.
Ogień jest esencją naszego człowieczeństwa i jak wszystko, co nas napędza, ważne jest, aby utrzymać płomień tego, co kochamy, aby cieszyć się satysfakcjonującym życiem wypełnionym szczęściem.
Dziękuję za uwagę i lekturę i do zobaczenia wkrótce w nowych artykułach!